Slobodno nas pozovite +382 (0)69 - 209 925

Koliko dugo možete ostati van Crne Gore a da ne izgubite boravišnu dozvolu?

Wie lange darf man sich außerhalb von Montenegro aufhalten, ohne die Aufenthaltsgenehmigung zu verlieren?

Koliko dugo možete ostati van Crne Gore a da ne izgubite boravišnu dozvolu?

Pitanje koliko dugo možete ostati van zemlje kao nosilac boravišne dozvole u Crnoj Gori je ključno za mnoge koji se sele u Crnu Goru. Bilo iz profesionalnih, porodičnih ili privatnih razloga, uvijek se može desiti da provedete duže vrijeme van Crne Gore. Ali koliko dugo je to dozvoljeno i koji propisi važe da ne biste izgubili boravišnu dozvolu? To u velikoj mjeri zavisi od vrste boravišne dozvole koju imate. U ovom članku ćemo detaljno ispitati različite scenarije.

1. Opći propisi za sve boravišne dozvole

Bez obzira na to kako ste dobili boravišnu dozvolu u Crnoj Gori, postoji opšte pravilo za boravak u inostranstvu:

  • Dozvoljeno vam je da boravite van Crne Gore do 30 dana godišnje, a da to ne ugrozi vašu boravišnu dozvolu.

Ovih 30 dana važi kako za poslovne ljude koji su boravišnu dozvolu dobili osnivanjem firme, tako i za ljude koji su u Crnu Goru došli kupovinom nekretnina ili spajanjem porodice. Ovih 30 dana može se koristiti slobodno bez prethodnog obavještavanja nadležnih organa. Ovo je vrsta “perioda tolerancije” koja se može koristiti bez posebne dozvole.

2. Produženje boravka u inostranstvu: Prijavite se za dodatnih 60 dana

Ako planirate ostati u inostranstvu duže od 30 dana, možete se prijaviti za to unaprijed kod nadležnih organa. To znači da možete podnijeti zahtjev nadležnim organima za produženje vašeg boravka u inostranstvu za dodatnih 60 dana. Međutim, važno je napomenuti nekoliko stvari:

  • Prijava se mora podnijeti prije planiranog putovanja . Retrospektivno odobrenje nije moguće, što znači da se o tome treba pobrinuti na vrijeme.
  • Ako zahtjev bude odobren, možete boraviti van Crne Gore ukupno 90 dana godišnje, a da to ne utiče na vaš status boravka.

Ova dodatna aplikacija za 60 dana posebno je korisna ako imate duža putovanja na odmor, porodične obaveze ili operacije (liječničke boravke) u inostranstvu. Međutim, uvijek treba paziti da se ti rokovi ne bi prekoračili kako bi se izbjegli problemi pri produženju boravišne dozvole.

3. Boravišna dozvola kroz osnivanje kompanije: Posebnosti za generalne direktore

Postoji posebnost sa boravišnom dozvolom ako ste boravišnu dozvolu dobili osnivanjem firme u Crnoj Gori i registrovali ste se kao generalni direktor kompanije. U ovom slučaju postoji veća fleksibilnost u pogledu poslovnih putovanja.

3.1. Private Reisen als Geschäftsführer

Generalni direktori se također moraju pridržavati općih propisa za privatna putovanja:

  • Do 30 dana godišnje se može provesti van Crne Gore bez prijavljivanja.
  • Ako vaš boravak u inostranstvu treba da traje duže, možete podnijeti zahtjev nadležnim organima za produženje na ukupno 90 dana godišnje, kao što je gore opisano.

3.2. Geschäftsreisen und die 180-Tage-Regel

Međutim, generalni direktori imaju prednost što se prošireni okvir primjenjuje na poslovna putovanja. Za poslovna putovanja možete boraviti van Crne Gore do 180 dana godišnje . Važno je da se službena putovanja na taj način mogu dokazati. To znači da morate dokazati neophodnost ovih putovanja, bilo da se radi o avionskim kartama, rezervacijama hotela ili poslovnim sastancima. Ovo osigurava da se ovi dani ne računaju kao lična odsustva.

Ova proširena regulativa daje generalnim direktorima veliku fleksibilnost ako, na primjer, održavaju međunarodne poslovne odnose ili redovno rade u inostranstvu. Međutim, ovdje je također od ključnog značaja prikupiti dokaze o službenim putovanjima i moći ih predočiti ako je potrebno.

4. Boravišna dozvola putem kupovine nekretnine ili spajanja porodice

Ako je boravišna dozvola dobijena kupovinom nekretnine ili spajanjem porodice , primjenjuju se stroži propisi, jer su ovi oblici boravka prvenstveno namijenjeni stalnom životu u Crnoj Gori.

  • I ovdje možete boraviti van zemlje do 30 dana godišnje , a da to ne morate prijaviti.
  • Za boravak duži od 30 dana potrebna je prethodna prijava za dodatnih 60 dana kako bi se postiglo ukupno 90 dana godišnje.

Važno je da su ovi oblici boravka prvenstveno usmjereni na boravak u Crnoj Gori. Česta ili duga odsustva mogu dovesti do problema prilikom produženja boravišne dozvole.

5. Posljedice prekoračenja dozvoljenog trajanja boravka u inostranstvu

Nepoštivanje gore navedenih propisa može imati ozbiljne posljedice. Ako prekoračite dozvoljeni rok od 30 dana bez dozvole ili 90 dana sa dozvolom, a da to ne prijavite nadležnim organima, to može dovesti do problema pri produženju vaše boravišne dozvole . Prilikom produženja boravišne dozvole ne provjerava se uvijek koliko je osoba stvarno bila van zemlje u protekloj godini. Međutim, ako se provjeri, moguće su sljedeće posljedice.

Moguće posljedice:

  • Prilikom produženja boravišne dozvole može doći do novčane kazne ako se otkrije prekoračenje.
  • To također može dovesti do toga da morate napustiti zemlju na šest mjeseci prije nego što se može podnijeti novi zahtjev za boravišnu dozvolu. To bi značilo da biste morali ponovo ispuniti sve uslove za novu boravišnu dozvolu (uključujući dokumente kao što je potvrda o odobrenju policije).
  • A godine koje su možda već „sakupljene” za dozvolu stalnog boravka tada bi istekle i morali biste početi „od nule”. (Za trajnu boravišnu dozvolu morate uspješno produžiti svoju boravišnu dozvolu najmanje 5 godina za redom.)

6. Manje ozbiljne posljedice za generalnog direktora

Rukovodioci koji prekorače dozvoljenih 180 dana za službena putovanja ili 30 ili 90 dana za lična putovanja ne podliježu istim strogim posljedicama kao i drugi nosioci dozvola. Dok u drugim slučajevima može postojati rizik od novčanih kazni ili čak isključenja na šest mjeseci, postoji manje ozbiljna sankcija za generalne direktore.

Ako se prekorači dozvoljeni period boravka u inostranstvu, generalni direktor mora ponovo dostaviti sva dokumenta koja su mu bila potrebna prilikom prve registracije prilikom obnavljanja dozvole boravka. To znači da on ne mora dostaviti samo uobičajene, smanjene dokumente za produženje, već punu dokumentaciju kao i kod originalnog zahtjeva. To uključuje, između ostalog:

  • Aktuelna potvrda o provjeravanju u policiji sa apostilom (ne starije od 6 mjeseci)

Obično je proces obnove mnogo jednostavniji i zahtijeva samo manji skup dokumenata. U ovom slučaju, međutim, generalni direktor će se tretirati kao da prvi put podnosi zahtjev za izdavanje boravišne dozvole.

Pored ovog dodatnog napora, generalni direktor gubi i takozvane „nagomilane godine“ za naknadni zahtev za dozvolu stalnog boravka . U Crnoj Gori, stalni boravak se obično odobrava nakon najmanje 5 uzastopnih godina legalnog boravka. Međutim, ako je dozvoljeni period boravka u inostranstvu prekoračen, ovaj period počinje ponovo . To znači da iako generalni direktor zadržava svoju boravišnu dozvolu, ponovo mora prikupiti nekoliko godina prije nego što se kvalifikuje za stalni boravak.

Iako su ove posljedice neugodne, one predstavljaju znatno blažu sankciju nego kod drugih oblika boravišne dozvole. Izvršni direktori stoga imaju više fleksibilnosti, ali moraju očekivati ​​dodatne administrativne napore u slučaju kršenja.

7. Zaključak: Pažljivo planirajte boravak u inostranstvu

Od ključne je važnosti poznavati i poštovati propise za boravak u inostranstvu kako biste izbjegli gubitak boravišne dozvole u Crnoj Gori. Bez obzira da li ste dobili odobrenje osnivanjem firme, kupovinom nekretnina ili spajanjem porodice, važi sledeće:

  • Možete provesti do 30 dana godišnje van zemlje bez prijavljivanja.
  • Ako se prijavite na vrijeme, ovaj period se može produžiti na 90 dana godišnje.
  • Generalni direktori imaju mogućnost da budu u inostranstvu do 180 dana godišnje ako postoji proverljiva službena putovanja .

Poštovanje ovih rokova je važno kako ne biste naišli na probleme sa godišnjim obnavljanjem boravišne dozvole. Ako se dobro pripremite i na vrijeme podnesete potrebne zahtjeve, lakše ćete upravljati dužim boravcima u inostranstvu i osigurati boravak u Crnoj Gori.

Priključivanje raspravi

Compare listings

usporedi
error: Content is protected !!