Kako da dođem do Crne Gore?
Putovanje u Crnu Goru
Sada ste mnogo toga pročitali, vidjeli ili čuli o Crnoj Gori, a možda biste i sami htjeli doći ovdje. Postavlja se pitanje: kako ili kako zapravo da dođem do Crne Gore? U nastavku ćemo vam ukratko objasniti koje opcije postoje i kako sve funkcionira te detaljnije u daljnjim člancima na blogu.
Prije svega, ukratko ću vas upoznati sa opcijama koje imate za dolazak u Crnu Goru. Kao što sam rekao, detaljniji opis će uslijediti u daljnjim člancima na blogu.
Dolazak avionom
Osim putovanja vozom, automobilom, autobusom ili brodom, putovanje u Crnu Goru avionom je, naravno, najčešće najopuštenija i najbrža opcija.
Crna Gora u osnovi ima dva aerodroma – jedan u Podgorici – glavnom gradu Crne Gore – i jedan u Tivtu, malom gradu na samoj obali mora. Što se tiče veličine, aerodromi se ne razlikuju previše. Međutim, tamo ima više letova i aviokompanija koje lete za Podgoricu.
Postoje direktni letovi iz Njemačke – uglavnom iz Frankfurta ili Berlina . U suprotnom obično morate jednom promijeniti. Aerodromi u Crnoj Gori su moderni, mali i upravljivi. Možete se brzo snaći i pronaći sve što vam je potrebno – uključujući iznajmljivanje automobila. Direktan let iz Njemačke traje oko 2-2,5 sata , uz promjenu malo duže u zavisnosti od vašeg boravka.
Od aerodroma do svog smještaja možete doći ili iznajmljenim automobilom ako se želite sami voziti, taksijem ili šatl uslugom – ovisno o tome nudi li vaš smještaj ovo ili ne.
Uvijek preporučujemo da uzmete rent-a-car kako biste imali malo više fleksibilnosti i mogli vidjeti nekoliko stvari tokom vašeg odmora ovdje. Ali i ovdje je izbor naravno na vama. Možda namjerno ne želite ići na bilo kakve izlete i samo provodite vrijeme i mir u svom smještaju iu gradu.
dolazi automobilom
Putovanje u Crnu Goru automobilom je veoma preporučljivo. Pogotovo ako želite odmor na jadranskoj obali Crne Gore, ruta automobilom duž obale je sama po sebi vrijedna putovanja. Crnogorsko primorje je toliko lijepo da je primamljivo stati na svakih 5 minuta, slikati se i zadržati se neko vrijeme uz tako prekrasan pogled.
Automobilska ruta zaista prolazi uz obalu, tako da gotovo cijelim putem možete uživati u pogledu na more koji oduzima dah.
Ali sada malo o ruti “prije”. Ako putujete iz Njemačke, obično idete kroz Austriju, Sloveniju, Hrvatsku – malo Bosne i Hercegovine – opet Hrvatsku pa Crnu Goru . Ovo je ruta ako želite putovati u primorje.
Naravno , u Crnu Goru možete doći i preko Srbije . Malo zavisi od toga gde tačno želite da putujete u Crnoj Gori.
Gore opisana ruta do primorskog regiona povezana je sa putarinama za autoputeve u Austriji, Sloveniji, Hrvatskoj i samoj Crnoj Gori. Osim toga, mogući su i troškovi noćenja ako ne dođete s kamp kućicom i onda prenoćite u njoj.
Iz Njemačke imate oko 24 sata vožnje , koje možete lako rasporediti na onoliko dana koliko želite.
Na primjer, na ruti duž obale je prelijepi grad Dubrovnik u Hrvatskoj (neposredno prije crnogorske granice). Mnogi ljudi ovdje staju na 1-2 dana kako bi obišli grad i napravili kratku pauzu od vožnje.
Jedna od prednosti putovanja automobilom je naravno da imate najveću fleksibilnost . Ne morate da iznajmljujete automobil u Crnoj Gori i možete se voziti po zemlji u bilo koje vrijeme i na opuštene jednodnevne izlete.
Putna mreža Crne Gore nije tako dobro razvijena kao njemačka. Puteva je znatno manje i signalizacija ponekad nije sasvim zadovoljavajuća – ali više o tome u posebnom članku na blogu.
Dolazak brodom
Kada govorimo o putovanju u Crnu Goru brodom, prije svega mislimo na trajekt. Naravno, imate i mogućnost putovanja vlastitim brodom, ako ga posjedujete. Crna Gora ima mnogo luka u koje možete pristati.
Pa, dolazak trajektom je moguć iz Italije . Postoji trajektna veza između Barija (Italija) i Bara (Crna Gora) . Trajekt putuje preko noći vrlo lako. Trajanje putovanja je cca.9 Sati. Ali obično nećete primijetiti mnogo toga jer ćete spavati u kabinama za spavanje. Imate mogućnost da se ovdje prijavite sa svojim automobilom ili kao putnik bez automobila.
Trajekt saobraća prilično redovno tokom sezone (maj-septembar). Izvan sezone obično ne putuje uopšte ili vrlo retko.
Dakle, ako trenutno putujete u Italiju i idete na kratku turneju automobilom, onda imate priliku da se nakratko provozate trajektom, a zatim vidite malo Crne Gore na obilasku automobilom.
Cijena trajekta nije velika – naravno zavisi od toga da li putujete autom (i kojim autom…), sami ili sa više ljudi, da li rezervišete povratno putovanje i u koje vrijeme želite voziti .
Više o tome u sljedećem članku na blogu.
Dolazak vozom
Nažalost, opcije za dolazak vozom do Crne Gore nisu toliko raznolike kao što ste navikli u Njemačkoj ili Evropi općenito.
Postoji željeznička veza preko Srbije, tačnije od Beograda (Srbija) do Bara (Crna Gora) . Ova željeznička veza pomalo liči na Orient Express – uzbudljivo, avanturističko putovanje sa prekrasnim pogledom. Nažalost, nema toliko zaustavljanja, tako da fleksibilnost ovdje nije stvar dana. Zatim, naravno, imate mogućnost da iznajmite rent-a-car ovdje, tako da imate fleksibilnost tokom odmora u Crnoj Gori.
Troškovi su ovdje opet jasno u granicama , također ovisno o broju putnika i da li postoji povratno putovanje ili ne itd.
Putovanje vozom traje malo više vremena, jer bi prvo trebalo da stignete do Beograda, a zatim do Crne Gore. Ali za avanturističke ljude to je definitivno preporučljiva vrsta putovanja.
Dolazak autobusom
Nažalost, doći do Crne Gore autobusom je malo teže. Nema previše autobuskih veza i često je potrebno nekoliko promjena u različitim gradovima da biste došli do odredišta.
Zapravo postoji direktna autobuska veza za Crnu Goru iz Hamburga. Autobus ide ovamo dva puta sedmično. Troškovi su oko 150 eura, što je vrlo pristupačno. Putovanje traje oko 24 sata, u zavisnosti od toga gde uđete i gde tačno želite da idete u Crnoj Gori.
Alternativno, naravno postoje i autobuske ture u Crnu Goru koje možete rezervisati. Cijelo putovanje je tada isplanirano i ne morate brinuti ni o čemu.
Doći do Crne Gore sa nečim poput Flixbusa je prilično teško. Morali biste nekoliko puta da promenite voz i putovanje bi tada uglavnom išlo nazad kroz Srbiju, a ne baš duž primorja.
I ovdje – više o tome u posebnom članku na blogu.